Zdroj správy:  SVF, Juraj Karpiel, Filip Hudec

Správa o:  Peter

15.09.2019

15.09.2019 - SVF, Juraj Karpiel, Filip Hudec, Brusel

Slováci vzdorovali jednému z favoritov ME. FOTO: CEV + TASR, Martin Baumann

Slovenskí volejbaloví reprezentanti našli v základnej B-skupine kontinentálneho šampionátu EuroVolley 2019 v Belgicku premožiteľov až v treťom vystúpení. Po dvoch náročných dňoch v Bruseli a výhrach nad Španielmi (3:2) a Rakúšanmi (3:1) Slováci v nedeľu už v Antverpách nestačili na favorizovaných Srbov, po bojovnom výkone im podľahli 0:3 (-19, -20, -21). Srbi sa v tabuľke vyšvihli pred Slovákov, ktorým s 5 bodmi patrí 3. miesto.

Kouč Andrej Kravárik dal po náročnom programe aj presune v nedeľu od začiatku príležitosť trojici Gavenda, Kováč, Lux, na lavičke zostali kapitán Kriško, Michalovič a Krajčovič. Slováci najmä v prvom a treťom sete dlho držali so Srbmi krok, koncovky však lepšie zvládli zverenci Slobodana Kovača. Najproduktívnejším Slovákom bol smečiar Matej Paták (12 b.). Debut na scéne ME si pripísali blokári Jakub Kováč a Filip Mačuha.

V pondelok majú Slováci deň voľna, v utorok nastúpia v Antverpách proti domácim Belgičanom (20.30 h) a v stredu proti Nemcom (17.30 h). Aj tieto zápasy SR odvysiela RTVS v priamych prenosoch na Dvojke.

EUROVOLLEY 2019 mužov - nedeľa:
B-SKUPINA (ANTVERPY - Lotto Arena Merksem)

Srbsko - SLOVENSKO 3:0 (19, 20, 21)
Zápas trval 75 minút, rozhodovali: Mezöffy (Maď.) a Guillet (Fr.), 900 divákov

Srbsko: Luburič 10, Ivovič 11, Krsmanovič 11, Jovovič 1, Kovačevič 17, Lisinac 4, liberá Majstorovič a Pekovič (Todorovič 0, Okolič 0). Tréner: S. Kovač.
SR: Paták 12, J. Kováč 5, Gavenda 5, Lux 7, Ondrovič 3, Zaťko 1, liberá M. Vitko a Ihnát (Michalovič 8, F. Palgut 0, Firkaľ 0, Krajčovič 1, Mačuha 0). Tréner: A. Kravárik.

Slováci nastúpili so zmenami v zostave, šancu v základe dostali Gavenda, Lux a Kováč. Slováci viedli v úvode 2:0 a 3:1 po útokoch Gavendu, no Srbi rýchlo vyrovnali. S veľkým favoritom duelu držali slovenskí volejbalisti krok, Ondrovič upravil na 10:9 a po Patákovom útoku bolo 12:10. Srbi vyrovnali a po zakončení Jovoviča sa dostali do vedenia 14:13. Luburič neskôr esom zvýšil na 16:14. Srbi sa rozohrali, zvýšili na 19:15 a prvý set vyhrali 25:19.

Aj v druhom dejstve vyhrávali Slováci 3:1 a 4:2 po útoku debutanta na európskom šampionáte Kováča. Srbi reagovali bleskovo a pri dlhej sérii Krsmanoviča na podaní otočili na 11:4. Po bloku Patáka sa slovenskí volejbalisti dostali na rozdiel štyroch bodov - 8:12. Oba tímy hrali pekný volejbal, ale Srbi si strážili vybudovaný náskok, keď v druhej polovici setu viedli 19:13. Po bloku Ondroviča na Kovačeviča znížili slovenskí reprezentanti na 15:19. V závere narobil Slovákom problémy na podaní Luburič, potom este kontroval esom Paták, no Srbi napokon vyhrali set 25:20.

Začiatok tretieho setu bol vyrovnaný, po útoku Luxa a bloku Krajčoviča viedli Slováci 7:5. Po úspešnom dvojbloku Patáka s Kováčom vyhrávali Slováci už 10:6, čo bolo ich najvyššie doterajšie vedenie v zápase. Po srbskom time-oute sa blokom blysol aj Zaťko a zvýšil na 11:6. Srbi pri podaní Krsmanoviča znížili na 12:13 a o chvíľu už viedli 16:14, keď zaznamenal blok Kovačevič. Slováci esom Luxa otočili na 18:17. Koncovku však zobral do rúk výborne podávajúci Luburič a Srbi otočili 22:19. V závere nastúpil aj ďalší debutant na ME Mačuha. Srbi napokon vyhrali tretí set 25:21 a pripísali si druhé víťazstvo na turnaji.

Andrej Kravárik, tréner SR: "Chváliť po prehratom zápase nie je opodstatnené, ale chalani z lavičky, ktorí dostali príležitosť, sa vyrovnali s veľmi ťažkou situáciou a veľmi dobre zareagovali. Mrzí ma len, že robíme veľa chýb a chyby v sériách, na to si musíme dať pozor. V treťom sete sme to mali dobre rozbehnuté, ale zopár chýb nás stálo lepší výsledok."

Ďalší nedeľňajší výsledok B-skupiny:
Španielsko - Belgicko 0:3 (-17, -21, -14)
Zápas trval 68 minút, rozhodovali: Dobrev (Bul.) a Bloemhard (Hol.), 4750 divákov

Španielsko: J. González 6, Fornés 2, Villena 8, V. Rodríguez 10, J. Fernández 4, Trinidad 1, libero Gámiz (Colito 6, De Amo 0, Ramón 2). Tréner: F. Muňoz.
Belgicko: Deroo 21, Van de Velde 6, Tuerlinckx 10, Rousseaux 11, Van De Voorde 7, D'Hulst 2, libero Stuer (Van Den Dries 1, Valkiers 0). Tréner: B. Van Kerckhove.