Zdroj správy:  SVF, Juraj Karpiel, Filip Hudec

Správa o:  Peter

14.09.2019

14.09.2019 - SVF, Juraj Karpiel, Filip Hudec, Brusel

Slováci zvládli aj druhý súboj a sú blízko k postupu zo skupiny! FOTO: TASR, Martin Baumann + CEV

Druhý zápas, druhé víťazstvo! Slovenskí volejbaloví reprezentanti triumfovali aj vo svojom druhom vystúpení v základnej B-skupine na európskom šampionáte EuroVolley 2019! Zverenci Andreja Kravárika po piatkovom triumfe 3:2 nad Španielmi v sobotu v Bruseli zdolali aj Rakúšanov 3:1 (-19, 20, 21, 15) a s 5 bodmi sa vyšvihli na 2. miesto v tabuľke.

Prvý set v Palais 12 patril Rakúšanom, ktorí pred koncovkou odskočili a náskok udržali. V ďalších dvoch setoch však Slováci stabilizovali svoj výkon, čoraz častejšie pridávali pozitívne momenty a vo štvrtom napokon triumfovali rozdielom triedy. Univerzál Peter Michalovič bol opäť najproduktívnejší zo Slovákov, opäť získal 26 bodov.

Slováci sa ešte v sobotu večer presunú do Antverp, kde boje v skupine od nedele pokračujú. Naši reprezentanti tu nastúpia proti Srbom (nedeľa, 18.30), domácim Belgičanom (utorok, 20.30) a Nemcom (streda, 17.30). Aj tieto zápasy SR odvysiela RTVS v priamych prenosoch na Dvojke.

EUROVOLLEY 2019 mužov - sobota:
B-SKUPINA (BRUSEL - Palais 12)
SLOVENSKO
- Rakúsko 3:1 (-19, 20, 21, 15)
Zápas trval 117 minút, rozhodovali: Guillet (Fr.) a Mezöffy (Maď.), 1200 divákov

SR: Ondrovič 7, Zaťko 4, Paták 4, Krajčovič 14, Michalovič 26, Kriško 13, liberá M. Vitko a Ihnát (F. Palgut 0, Gavenda 2, Firkaľ 0). Tréner: A. Kravárik.
Rakúsko: Menner 6, Grabmüller 6, Zass 19, Berger 13, Wohlfahrtstätter 9, Thaller 6, libero Kroiss (Tröthann 2, Tusch 0, Landfahrer 0). Tréner: M. Warm.

Slováci prehrávali na začiatku 1:3, ale manko rýchlo zmazali a viedli 5:4. Potom dal eso Kriško a upravil na 8:6 pre Slovensko. Rakúšania však pri podaní bývalého hráča Nitry Mennera strhli vedenie späť na svoju stranu - 9:11. Slováci vyrovnali na 12:12, no potom prišla séria rakúskych bodov a naši juhozápadní susedia viedli 16:13. Ani to slovenský tím nepoložilo a po troch blokoch Ondroviča viedli Slováci 18:17. Koncovku však Slováci vôbec nezvládli, na servise ich vytrápil Thaller a Rakúšania získali úvodné dejstvo v pomere 25:19.

V druhom sete otočili Slováci po dvoch útokoch Michaloviča z 0:2 na 3:2. Rakúšania potom vyhrávali 8:6, ale po krásnej bojovnej výmene otočili Slováci na 10:9. Slovenskí volejbalisti sa dostávali do varu, zlepšili sa v poli a po netradičnom smeči nahrávača Zaťka už viedli 13:10. Po dvoch bodoch Michaloviča za sebou bolo už 16:11 pre slovenský tím. Tento bod sa dlho riešil na videu a nehralo sa asi päť minút. Rakúšania pred koncovkou znížili na 17:19 zo svojho pohľadu, ale Slováci odpovedali dvomi útokmi Michaloviča a od zisku setu ich delili štyri body - 21:17. Záver Slováci zvládli, set vyhrali 25:20 a vyrovnali na 1:1.

V úvode tretej časti Slovákov potiahol bodmi Michalovič - 3:3. Rakúšania dokázali odskočiť z 5:5 na 8:5, keď viackrát pretlačili slovenský blok. Slováci znížili na 7:8, a neskôr opäť dvoma bodmi za sebou vyrovnali Michalovičom - 10:10. Rakúšania ešte vďaka dobrej obrane odskočili na 13:11, ale body Michaloviča a Kriška znamenali vyrovnanie (15:15) a keď zaváhania potrestali Krajčovič, Paták a Zaťko dal eso, Slováci viedli 18:15. Rakúšania so šťastím získali dve dlhé výmeny (18:17), ale Slováci odpovedali dvoma bodmi (20:17), medzitým sa na palubovke objavil ako libero debutant na ME Ihnát. Michalovič a Krajčovič vytiahli parádne bloky - 22:17. Kriško vybojoval setbal (24:20) a premenil ho líder Michalovič - 25:21 a 2:1 pre Slovensko.

Na začiatku štvrtého setu prišla štvorbodová šnúra SR s blokom Ondroviča a esom Krajčoviča - 5:2. Bodmi opäť pomohol Michalovič (7:3), Rakúšania skorigovali esom na 8:6, ale fantastický jednoblok vytiahol Paták (10:6) a o chvíľu už to bolo o päť - 12:7. Ďalší blok pridal Krajčovič (14:9), po time-oute trénera Warma Michalovič zvýšil na 15:9. Po útoku Kriška a dvoch autoch Bergera už Slováci viedli 19:11, Rakúšanom nepomáhali ani striedania. V závere to bola slovenská exhibícia, posledné dve lopty patrili Michalovičovi (25:15).

Andrej Kravárik, tréner SR: "Chalani v priebehu zápasu začali medzi sebou komunikovať a začali nám fungovať veci, ktoré sme si povedali. Postupne to bol proti Rakúšanom taký výkon, ako sa patrí. Úvodné dve stretnutia sme rozhodne chceli zvládnuť víťazne, trojbodové víťazstvo nad Rakúskom je veľmi dôležité. Samozrejme, Španieli aj Rakúšania ešte majú pred sebou ďalšie zápasy, nič nie je isté. Nás čakajú Srbsko, Belgicko a Nemecko; tímy, ktoré sa pohybujú v špičke európskeho volejbalu. Ideme do toho s pokorou, na tieto konfrontácie sa musíme tešiť."

Ďalší sobotňajší výsledok B-skupiny:
Nemecko - Belgicko 2:3 (-23, -17, 22, 15, -13)
Zápas trval 128 minút, rozhodovali: Twardowski (Poľ.) a Akinci (Tur.), 4100 divákov
Nemecko: Brehme 13, Kampa 2, Kaliberda 6, Krick 9, Grozer 17, Fromm 27, libero Zenger (Hirsch 1, Karlitzek 0, Schott 12, Zimmermann 0). Tréner: A. Giani.
Belgicko: D'Hulst 0, Deroo 19, Van de Velde 4, Tuerlinckx 16, Rousseaux 5, Van De Voorde 6, liberá Stuer a Ribbens (Van Den Dries 3, Valkiers 0, Grobelny 4, Coolman 5, Baetens 0). Tréner: B. Van Kerckhove.