Víťazný vstup! Slováci po dráme zdolali Španielov a spravili krok k postupu

Správa o:  Peter

13.09.2019

13.09.2019 - SVF, Filip Hudec, Brusel

Slováci si na úvod pripísali dôležitý triumf! FOTO: TASR/Martin Baumann

Paráda! Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvládli prvý zápas na tohtoročných majstrovstvách Európy EuroVolley 2019! Slováci v piatok vo svojom prvom vystúpení v základnej B-skupine zvíťazili v Bruseli po veľkej dráme 3:2 (23, 23, -20, -16, 16) nad Španielmi a pripísali si dôležitý triumf v boji o postup do osemfinále.

Zverenci Andreja Kravárika uchmatli prvé dva sety v koncovkách. Španieli dokázali odpovedať, ale v tajbrejku opäť mali navrch Slováci, ktorí premenili štvrtý mečbal. Španielov ťahal 34-bodový líder Villena, na slovenskej strane sa o najväčší príspevok postaral univerzál Michalovič (26 b.).

Pre SR to je prvé víťazstvo na pôde ME od roku 2013, na ostatných dvoch šampionátoch Slováci ešte v štvorčlenných skupinách na víťazstvo a postup do play-off nedosiahli.

Druhé stretnutie v Bruseli čaká slovenských volejbalistov v sobotu, o 20.30 h nastúpia proti Rakúšanom. Následne sa presunú do Antverp, kde ich ešte čakajú súboje proti Srbom (nedeľa, 18.30), domácim Belgičanom (utorok, 20.30) a Nemcom (streda, 17.30). Všetky zápasy SR odvysiela RTVS v priamych prenosoch na Dvojke.

EUROVOLLEY 2019 mužov - piatok:
B-SKUPINA (BRUSEL - Palais 12)
SLOVENSKO
- Španielsko 3:2 (23, 23, -20, -16, 16)
Zápas trval 134 minút, rozhodovali: Mezöffy (Maď.) a Twardowski (Poľ.), 800 divákov

SR: Kriško 17, Krajčovič 8, Zaťko 3, Paták 16, Ondrovič 9, Michalovič 26, libero M. Vitko (Firkaľ 0, F. Palgut 0, Gavenda 1). Tréner: A. Kravárik.
Španielsko: J. González 14, Vigil 2, Villena 34, V. Rodríguez 3, J. Fernández 7, Trinidad 4, liberá Gámiz a Piris (Ferrera 0, J. Ramón 4, Fornés 10, Colito 1, De Amo 0). Tréner: F. Muňoz.

Zápas začali lepšie Španieli, ktorí sa lepšie presadzovali v útoku a vypracovali si náskok 8:4. Slováci sa po slabšom úvode otriasli a po bloku Ondroviča znížili na 11:13. Ďalšie dva body získali potom španielski volejbalisti, ale potom vytiahol nepríjemný servis Ondrovič a Slováci skrátili manko na jeden bod, keď sa presadil Michalovič - 14:15. Aj ďalšia lopta patrila Slovákom, keď Krajčovič vyrovnal na 15:15. Slováci sa dostali do varu a po tvrdom útoku Michaloviča prvýkrát v zápase viedli - 18:17. V koncovke dal eso Paták a Slováci vyhrávali 22:21. Prvý setbal pre Slovákov vybojoval z doskoku Paták (24:23) a hneď ho aj využili, pretože španielsky smeč skončil v aute.

V úvode druhého setu viedli Španieli po ese Villenu 5:2, ale Slováci reagovali rýchlo a Kriško znížil na 4:5. O chvíľu bolo vyrovnané 9:9, keď sa pekným blokom blysol Michalovič. V polovici setu preklopili Slováci vedenie na svoju stranu, keď Zaťko krásne pripravil pôdu na útok Michalovičovi a potom sa Španieli pomýlili v útoku - 15:13. V koncovke mali o bod navrch Španieli, ale Slováci držali krok a po Kriškovom ese a Krajčovičovom bloku viedli 23:21! Nervózny záver Slováci zvládli, set vyhrali 25:23 a ujali sa vedenia 2:0!

Na začiatku tretieho dejstva vyhrávali južania 3:1, ale Slováci po ese Patáka otočili na 4:3. V ďalšom priebehu mali Španieli mierne navrch, dobre útočili aj bránili a vypracovali si šesťbodový náskok 18:12. Na ihrisko prišli v rámci dvojstriedania Palgut a Gavenda, obaja tak absolvovali debut na ME. Slováci sa vzopreli a znížili na 15:18, čím sa dostali do hry o set. O to viac, keď Gavenda znížil na bod - 18:19! Slováci sa chvíľu aj tešili z vyrovnania, ale Španieli uspeli s "challenge" a keď dal následne eso striedajúci Colito, bolo 21:18 pre súpera. Španieli koncovku zvládli, set vyhrali 25:20 a znížili na 1:2.

Podobne ako v prvých troch setoch aj v tom štvrtom mali spočiatku navrch Španieli a viedli 6:3. Michalovič esom znížil na 5:6, ale ďalšie dlhé výmeny získal náš súper a ujal sa vedenia 10:6 a po ese Gonzáleza 12:7. Slováci sa priblížili na rozdiel troch bodov, no potom po chybách opäť pustili súpera do náskoku (9:14). Slováci ešte vykresali nádej, keď Kriško upravil na 13:16, ale Španieli boli rozohratí, čarovali v poli a nepustili už náskok z rúk. Set vyhrali hladko 25:16 a dostali duel do tajbrejku.

Začiatok piateho setu bol vyrovnaný, Paták pekným smečom po čiare vyrovnal na 6:6 a potom Michalovič dvomi vydarenými útokmi dostal Slovensko do vedenia 8:6. Dráma pokračovala, obaja súperi zbierali bod po bode, Slováci si držali mierny náskok - 11:9. Potom prišiel fantastický blok Ondroviča - 12:9! Villena využil dobrý servis Colita a znížil na 11:12, po tesnom aute z ruky Patáka už bolo vyrovnané (12:12) a dráma vrcholila. Španielom ďalšia lopta padla na čiaru a viedli 13:12, Slováci vyrovnali, keď súperi chybovali na servise (13:13). Ondovič dal eso - 14:13 a mečbal! Villena sa v útoku nepomýlil, Michalovič tiež nie (15:14), ale Španieli opäť vyrovnali. Po španielskom servise do autu mali Slováci tretí mečbal a dostali sa k útoku, ale Michalovič opäť neuspel (16:16). Kriško sa postaral o štvrtý mečbal a ten už Slováci využili, keď Villena zaútočil do autu a potvrdil to aj "challenge" - 18:16!

Hlasy (SVF, TASR):
Andrej Kravárik, tréner SR
: "V prvých dvoch setoch sme hrali trpezlivo. Potom prišla situácia, keď sme urobili pár chýb v sériách, a to sa ťažko doťahuje. Španieli nás dostali pod tlak; v ďalších zápasoch si musíme dať pozor na to, aby sme nestratili veľa lôpt v sérii. Pre nás to bolo dôležité víťazstvo, pretože šanca na postup by inak bola v nedohľadne."

Juraj Zaťko, nahrávač SR: "Prvé dva sety boli extrémne vyrovnané, tretí sa nevyvíjal podľa našich predstáv. Podľa mňa sme sa za stavu 2:0 uspokojili, začali sme totiž hrať horšie ako Španieli. Dostali sme sa pod tlak, je to naša chyba, mali sme vyhrať 3:0."

Peter Ondrovič, blokár SR: "Podarilo sa nám to, čo sme celý čas trénovali, teda koncovky setov. V poslednom čase nám trvá, kým sa dostaneme do tempa, ale od polovice nám to ide dosť dobre."

Ďalšie piatkové výsledky B-skupiny:
Srbsko - Nemecko 3:0 (21, 17, 15)
Zápas trval 74 minút, rozhodovali: Akinci (Tur.) a Dobrev (Bul.), 550 divákov
Srbsko: Atanasijevič 14, Petrič 12, Podraščanin 5, Jovovič 2, Kovačevič 10, Lisinac 6, liberá Pekovič a Majstorovič (Krsmanovič 0). Tréner: S. Kovač.
Nemecko: Schott 8, Krick 4, Grozer 6, Fromm 5, Brehme 1, Kampa 1, libero Zenger (Reichert 0, Hirsch 4, Karlitzek 4, Böhme 2, Zimmermann 0). Tréner: A. Giani.

Belgicko - Rakúsko 3:0 (17, 23, 17)
Zápas trval 84 minút, rozhodovali: Bloemhard (Hol.) a Guillet (Fr.), 3100 divákov
Belgicko: Deroo 9, Van de Velde 10, Tuerlinckx 11, Rousseaux 8, Van De Voorde 8, D'Hulst 2, libero Stuer (Van Den Dries 1, Valkiers 0). Tréner: B. Van Kerckhove.
Rakúsko: Menner 7, Wohlfahrtstätter 4, Zass 11, Berger 11, Grabmüller 3, Thaller 2, liberá Kroiss a Ringseis (Tröthann 0, Tusch 0, Jurkovics 0, Kronthaler 0). Tréner: M. Warm.