Správa o:  Peter

09.08.2019

Slováci v príprave v Jablonci zdolali Čechov v piatich setoch

09.08.2019 - SVF

Slovenskí volejbaloví reprezentanti dosiahli hneď v prvom prípravnom stretnutí pred blížiacim sa septembrovým európskym šampionátom cenné víťazstvo. Zverenci Andreja Kravárika zvíťazili v piatok v Jablonci nad Nisou po veľkom boji 3:2 (22, -18, -23, 23, 20) nad domácimi Čechmi, rovnako účastníkmi EuroVolley 2019. Druhé meranie síl je v Jablonci na programe v sobotu rovnako od 17.00 h. Pre Slovákov to je prvé víťazstvo nad Čechmi od septembra 2015, keď ich zdolali 3:1 v príprave v Liberci.

Slováci získali prvý set (25:22), druhý však patril Čechom a tretí pre seba uchmatli v koncovke, v ktorej slovenskí volejbalisti znížili z 19:23 na 23:24, ale vyrovnať už nestihli. Vo štvrtej časti viedli Slováci 17:10 aj 23:19, Česi z manka skresali (24:23), ale aj Slováci koncovku zvládli.

Tajbrejk ponúkol veľkú bitku - slovenskí volejbalisti viedli 11:8, Česi vyrovnali, ale k prvým trom jednotlivým mečbalom sa dostali Slováci, nedokázali ich však využiť (16:16). Následne mali tri možnosti na ukončenie súboja domáci, ale rovnako nepochodili (19:19). Potom sa opäť do výhody dostali slovenskí volejbalisti a celkovo piaty mečbal zužitkovali - 22:20.

Debut v najcennejšom drese si v piatok pripísal nahrávač Nitry Peter Porubský.

Prípravný zápas mužov - Jablonec nad Nisou, Česko (piatok):

Česko - Slovensko 2:3 (-22, 18, 23, -23, -20)
Zápas trval 115 minút
Česko: Janouch 3, D. Džavoronok 13, Zajíček 7, Hadrava 19, Galabov 7, Patočka 5, liberá Moník a Kunc (Finger 11, P. Bartoš 2, A. Bartoš 6, Sobotka 3, Zmrhal 7, Pražák 1). Tréner: M. Nekola.
SR: Krajčovič 16, Zaťko 1, Paták 7, Ondrovič 5, Michalovič 16, Kriško 18, liberá Kubš a Ihnát (Gavenda 11, P. Porubský 2, Lux 6, Firkaľ 7, J. Kováč 1, Mačuha 0). Tréner: A. Kravárik.

Andrej Kravárik, tréner SR: "Víťazstvo 3:2 v prvom prípravnom zápase teší. Z našej strany sa objavilo po taktickej stránke niekoľko chýb, ktoré by sme nemali robiť, aj keď sme po ťažkej príprave; na druhej strane, o to je víťazstvo cennejšie. V mnohých veciach sme sa už posunuli ďalej. Základná zostava odohrala prvé tri sety, postupne sa zapojili takmer všetci hráči. Teší ma, že sme si poradili aj s ťažkým podaním súpera. Česi boli lepší v zvládnutí ťažkých situácií, vďaka tomu vyhrali tretí set, v ktorom sme inak v herných činnostiach dominovali. Vo všeobecnosti som spokojný, najmä s nasadením, to isté očakávam aj v druhom zápase."

V sobotu prehra Slovákov v Jablonci 1:3

10.08.2019 - SVF

Slovenskí volejbaloví reprezentanti vo svojom druhom prípravnom stretnutí pred blížiacim sa septembrovým európskym šampionátom neuspeli. V sobotu podvečer v Jablonci nad Nisou podľahli zverenci Andreja Kravárika domácim Čechom 1:3 (22, -15, -22, -21), v skrátenom dodatkovom sete Slováci zvíťazili 17:15. V piatok v prvom meraní síl triumfovali slovenskí reprezentanti 3:2.

Slováci v sobotu začali dobre, pred koncovkou úvodného setu otočili z 15:16 na 21:17 a set vyhrali na 22 bodov. Druhá časť od úvodu patrila Čechom, vo vyrovnanej tretej viedli Slováci v úvode 8:5 a neskôr 18:17, ale domáci otočili na 21:18 vo svoj prospech a ujali sa vedenia 2:1 na sety. Česi napokon zvládli aj koncovku štvrtého dejstva (25:21) a tešili sa z víťazstva. Štatistika es (3:3) aj blokov (8:8) bola v tomto stretnutí vzácne vyrovnaná. Slováci ešte pridali víťazný skrátený dodatkový set (17:15).

Naši reprezentanti sa neskôr v príprave ešte stretnú s Portugalčanmi (23. - 25. 8.) a Grékmi (5. - 7. 9.), zhodne na pôde súperov. Ďalšie domáce sústredenia absolvujú v Púchove.

Európsky šampionát sa od 12. do 29. septembra uskutoční vo Francúzsku, Slovinsku, Belgicku a Holandsku. Slováci sa predstavia v B-skupine v Belgicku, v Bruseli a Antverpách budú okrem domáceho výberu ich súpermi aj Španieli, Rakúšania, Srbi a Nemci. Do osemfinále postúpia štyria najlepší z každej skupiny. Slováci sa na ME prebojovali siedmykrát za sebou a celkovo po desiaty raz.

Prípravný zápas mužov - Jablonec nad Nisou, Česko (sobota):

Česko - Slovensko 3:1 (-22, 15, 22, 21) - dodatkový set 15:17
Zápas trval 89 minút
Česko: Janouch 1, D. Džavoronok 7, Sedláček 6, Finger 19, A. Bartoš 13, Patočka 3, liberá Moník a Kunc (Hadrava 1, P. Bartoš 0, Sobotka 5, Janků 6, Pražák 3, Zmrhal 5). Tréner: M. Nekola.
SR: Krajčovič 6, Zaťko 2, Paták 4, Ondrovič 8, Michalovič 8, Kriško 9, libero Kubš (Ihnát 3, Lux 4, Gavenda 8, F. Palgut 1, J. Kováč 1, Mačuha 1, Firkaľ 0). Tréner: A. Kravárik.
Zostava SR v dodatkovom sete: J. Kováč 0, F. Palgut 0, Lux 3, Mačuha 2, Gavenda 3, Ihnát 3, libero Kubš.

Andrej Kravárik, tréner SR: "V druhom zápase sa nám nepodarilo zopakovať výkon z piatka, najmä v útoku sme boli od súpera slabší, Česi boli lepší aj na podaní a zatlačili nás. Dohrávali úspešne veľa lôpt, aj v tom bol dnes rozdiel. Zápas nám ukázal naše slabšie stránky, tento dvojzápas bol celkovo na rozbeh veľmi kvalitný a poučný, aby sme mohli napredovať. Aj dnes dostali príležitosť prakticky všetci hráči a pomaly sa nám rysuje štrnástka, s ktorou by som chcel ísť do Grécka na generálku pred šampionátom. Pokračujeme v príprave; myslím si, že družstvo je veľmi dobre pripravené, najmä po kondičnej stránke. Ešte pridáme do fyzickej sily a myslím si, že ďalšie prípravné zápasy v Portugalsku nám ukážu ešte viac."