Slovenky zdolali Nemecko 3:2 a budú hrať o 5. miesto s Talianskom!

Správa o:  Monika

03.09.2016

Zdroj: Filip Hudec, SVF - 3.9.2016

Radosť Sloveniek po víťazstve nad Nemeckom. FOTO: CEV

Slovenské volejbalistky pokračujú vo výborných výkonoch na majstrovstvách Európy do 19 rokov v Nitre. Zverenkyne trénerky Evy Kosekovej zdolali v sobotu vo výbornom zápase o 5.-8. miesto Nemecko 3:2 a v nedeľu zabojujú o konečnú 5. priečku. Už teraz vyrovnali doteraz najlepšie umiestnenie na ME tejto vekovej kategórie z roku 2010, v prípade nedeľňajšieho víťazstva by prepísal históriu.

V zápase o 5. miesto nastúpia v nedeľu o 12:30 proti Taliansku. Hráčkou zápasu bola univerzálka Karin Šunderlíková, ktorá nazbierala 33 bodov.

Turnaj vyvrcholí v nedeľu zápasmi o umiestnenie. O zlato sa stretnú Srbsko s Ruskom, o bronz budú hrať Turecko s Belgicko, o 5. miesto Slovensko s Talianskom a o konečnú 7. priečku Nemecko s Bulharskom.

Zápas o 5.-8. miesto:
Slovensko - Nemecko 3:2 (25:20, 19:25, 30:28, 18:25, 15:10)
Zápas trval: 127 minút. Rozhodovali: Popovič (Srb.) a Pindral (Poľ.), 300 divákov.

SR: Fričová 11, Šepeľová 2, Adamovičová 7, Šunderlíková 33, Sedláčková 2, Cigániková 3, libero Španková (Ramajová 2, Zimová 1, Šimková 8, Körmendyová 0, Tereňová 0). Trénerka: E. Koseková.

Nemecko: Agbortabi 11, Kästner 6, Köppen 8, Krause 12, Weidt 11, Orthmann 25, libero Dreblow (Lohmann 0, Klein 0, Lenz 1, Leweling 0). Tréner: J. Lindenmair.

Slovenky viedli v úvode 3:1, ale nemecké volejbalistky pri servise svojej najlepšej hráčky Orthmannovej otočili na 5:4. Na prvom technickom timeoute vyhrávalo Nemecko 8:5. Pri podaní kapitánky Sedláčkovej znížili domáce hráčky na 8:9. Potom Šunderlíková po dlhej výmene vyrovnala na 10:10 a Adamovičová dostala dobrým servisom naše opäť do vedenia 13:11. Slovenky výborne podávali a na druhom technickom timeoute viedli už 16:13. Pred koncovkou viedli Slovenky 18:15 a keď sa v útoku presadila Šunderlíková, bolo už 20:16. Nemky znížili na 19:20 a vrátili sa do boja o prvý set. Potom však dala jubilejné 20. eso na turnaji Fričová, ďalšiu loptu Nemky nedostali na druhú stranu a bolo 23:19 pre Slovenky. Záver setu naše zvládli a prvý set vyhrali 25:20.

Do druhého dejstva vstúpili Slovenky výborne a pri podaní Sedláčkovej viedli 3:1. Potom dala eso Šunderlíková a bolo 7:4. Potom sa však slovenské volejbalistky zasekli v jednej rotácii a Nemky otočili na 14:9. Slovenky potom znížili z 11:17 na 13:17 a ešte bojovali o zisk setu. V závere ešte svitla nádej pri podaní striedajúcej Ramajovej a náskok Nemiek sa zmenšil na tri body - 17:20. Záver však vyšiel lepšie Nemkám, ktoré vyhrali druhý set 25:19.

Ďalší víťazný Bolt :-) FOTO: CEV

V tretej dejstve mali lepší nástup nemecké volejbalistky a viedli 4:0. Slovenky po ese Fričovej znížili na 3:4. Potom pridala ese Adamovičová a bolo vyrovnané 5:5. Na technickom timeoute viedli Nemecko 8:6. Za stavu 6:9 vymenila trénerka Sloveniek nahrávačky a na ihrisko prišla Ramajová. Nemky mali navrch a postupne si vypracovali náskok 17:11. Pri podaní Cigánikovej znížili domáce hráčky na 17:21. Po útoku výborne hrajúce Šunderlíkovej a troch chybách Nemiek po dobrom servise Ramajovej Slovenky otočili na 23:22! V dramatickej koncovke odvrátili Slovenky štyri setbaly, kým si Slovenky vypracovali po Šimkovej ese svoj druhý, ten aj premenili a tretí takmer stratený set napokon vyhrali 30:28.

V štvrtom sete viedlo Nemecko 6:3, ale Ramajová blokom znížila na 6:7. Pri podaní Fričovej sa Slovenky dostali do vedenia 11:9, ale o náskok prišli a Nemecko po sérii bodov vyhrávalo 14:12. Slovenky potom po ese Sedláčkovej opäť vyrovnali, ale potom sa Nemky pri podaní Weidtovej utrhli a ovládli záver setu, ktorý vyhrali 25:18.

Piaty set začali Slovenky výborne a po Šimkovej útoku a Adamovičovej bloku viedli 5:1. Potom dala eso Adamovičová a bolo už 7:2. Strany sa točili za stavu 8:3. Nemky znížili na 6:9 a trénerka Slovenska si zobrala timeout. Pomohol, pretože Nemky pokazili servis a potom sa presadila Fričová - 11:6. Záver už Slovenky nepustili, piaty set vyhrali 15:10 a zabojujú o 5. miesto.

Eva Koseková, trénerka SR: "Som veľmi šťastná, pretože si myslím, že sme odohrali ďalší fantastický zápas. Nevyhli sme sa slabším miestam v druhom a treťom sete, ale napokon sme dokázali v treťom otočiť skóre aj zo stavu 14:20 a ukázala sa morálna sila celého družstva. Dnes nám vychádzali aj striedania a dievčatá robili to, čo sme si povedali. Prízvukovala som hráčkam, že vyhrá ten, kto nebude hrať alibisticky. Aj po zlej nahrávke som ich nabádala, aby hrali agresívne, s rizikom a snažili sa loptu zložiť. Výborne sa chytila Karin Šunderlíková, podala skvelý výkon, výborne vystriedala Monika Šimková a páčilo sa mi, ako tím pracoval. Súpera sme tlačili servisom a som rada, že sme zdolali súpera, ktorý bol favoritom. Bola som dvakrát na juniorských a dvakrát na kadetských majstrovstvách Európy, ale tento tím urobil najväčší pokrok zo všetkých a to ma teší. Vyrovnali sme najlepší výsledok z roku 2010 a zajtra dáme v poslednom zápase o 5. miesto do toho všetko."

Karin Šunderlíková, univerzálka SR: "Bol to veľmi ťažký zápas, ale hrali sme koncentrovane a dokázali sme sa vyrovnať silnému súperovi. Som veľmi šťastná, že sme vyhrali a zabojujeme o konečné piate miesto. Je to fantázia. V treťom sete sme prehrávali o veľa bodov, ale povedali sme si, že nemáme čo stratiť, zatlačili sme a vyšlo to. Nikdy sa netreba vzdávať. Hralo sa mi dnes dobre, mala som dobré nahrávky a cítila som sa na ihrisku. Teším sa na zápas o 5. miesto a verím, že to budú Talianky. Rada by som si proti nim zahrala."

Michaela Španková, liberka SR: "Čakali sme, že to bude náročný zápas, ale zvládli sme ho neskutočne. Mysleli sme, že druhá skupina je o niečo silnejšia, ale ukázalo sa, že sme boli vyrovnané skupiny. Hrali sme kolektívne, pomohli aj hráčky z lavičky a mám z toho radosť. Máme toho dosť, hrali sme šesť ťažkých zápasov, ale zabojujeme o 5. miesto. V treťom sete som v kútiku duše verila, že to otočíme a podarilo sa. Musím však priznať, že ma prekvapilo ako sme to zvládli. Vieme, že môžeme dosiahnuť najlepšie umiestnenie v histórii a pokúsime sa o to. Už teraz sme však veľmi spokojné čo sme dokázali."

Monika Šimková, smečiarka SR: "Sme šťastné, že sme vyhrali a som rada, že som dostala šancu. Hrali sme tímovo, čo sa ukázalo najmä v treťom sete. Stále sme verili, že sa to dá otočiť a podarilo sa. Zdolali sme Nemecko a potvrdili sme, že naša skupina nebola taká slabá. Budeme hrať o 5. miesto, čo predčilo naše očakávania na tomto turnaji a zajtra dáme do toho všetko. Nemky sme chceli najmä odtlačiť servisom od siete, čo sa darilo, aj keď oni sa presadzovali aj z vysokých nahrávok. V zápase o konečné umiestnenie by som rada hrala proti Taliankam."