Humenčania prehrali s Latinou koncovky, pri postupe Talianov bol aj Michalovič

Zdroj správy:  SVF, humenne.korzar.sk, SITA

Správa o:  Peter

27.11.2013

Zdroj: SVF, 27. 11. 2013

Chemes Humenné - Andreaoli Latina. FOTO: Tomáš Šuhajda, humenne24.sk

Volejbalisti úradujúceho slovenského vicemajstra ŠK Chemes Humenné prehrali v stredajšom odvetnom stretnutí 2. kola Challenge Cupu na domácej palubovke s hráčmi talianskeho Andreoli Latina za 90 minút 0:3. Humenčania dostali zápas vo výbornej atmosfére s veľkým favoritom v prvom aj v treťom sete do koncoviek, ale obe prehrali. Skončilo sa tým ich účinkovanie v súťaži.

Zverenci Richarda Vlkolinského prehrali prvý set tesne 24:26, v druhej časti hry "chemesáci" neuspeli 18:25. Humenčania v treťom dejstve nevyužili tri setbaly, hostia premenili svoj prvý mečbal a zvíťazili 28:26. V drese Latiny zasiahol do zápasu aj slovenský reprezentačný univerzál Peter Michalovič.

V prvom vzájomnom meraní síl, ktoré odohrali v Latine 6. novembra, zvíťazil účastník najvyššej talianskej súťaže A1 hladko 3:0. V šestnásťfinále vyzve finalista uplynulého ročníka Pohára CEV z Latiny belgický klub Precura Antverpy.

Challenge Cup 2013/2014 - 2. kolo - odveta:
ŠK Chemes Humenné (SR) - Andreoli Latina (Tal.) 0:3 (-24, -18, -26)
prvý zápas 0:3, do šestnásťfinále postúpila Latina
90 minút, rozhodovali: Marev (Bul.) a Paršin (Ukr.), 1000 divákov.
Latina: Sottile 1, Starovič 15, Gitto 13, Verhees 11, Noda 11, Fragkos 6, liberá Rossini a Tailli (Candellaro 0, MICHALOVIČ 0, Skrimov 3, Paris 0). Tréner: R. Santilli.

Zápas začali domáci úspešným blokom a v úvode setu ich museli Taliani sťahovať. Tí sa prvýkrát do vedenia dostali pri stave 10:11, priebeh setu však bol naďalej veľmi vyrovnaný. Aj keď sa hosťom podaril miestami nebezpečný odstup (12:15, 14:18, 16:20), Chemesáci to dokázali stiahnuť a vyrovnať (21:21). Mimoriadne napínavá bola aj koncovka setu (24:24), lepšie ju však zvládol taliansky celok – 24:26.
Druhý set začali lepšie hostia (2:8), domácim sa však podarilo vrátiť do tohto setu späť a znížili na rozdiel dvoch bodov (7:9). Taliani vzápätí opäť odskočili (7:12), ale domáci sa znova dotiahli na rozdiel bodu (13:14). Ďalší bodový únik sa už však Chemesákom stiahnuť nepodarilo (16:20, 17:23) a set prehrali napokon jednoznačne 18:25.
3. set priniesol vyrovnaný priebeh (8:8) a aj keď sa talianskemu favoritovi podarilo občas odskočiť (11:15), domáci tím sa nevzdával a na súpera sa dokázal dotiahnuť. Nasledovala mimoriadne napínavá koncovka setu, ktorú rovnako ako tú v prvom sete zvládli lepšie hostia – 26:28.
Richard Vlkolinský, tréner Humenného: "Favoritom dvojzápasu bola jednoznačne Latina. Chceli sme čo najdlhšie súperovi vzdorovať, vyhrať nejaký set a pokúsiť sa o senzáciu. Nie som smutný z prehry, ale mrzí ma, že sme opäť so silným súperom mali na dosah víťazstvá v setoch, ale nezvládli sme koncovke. Musíme tam dať viac pokoja. Nie som smutný, ale je to škoda, zaslúžili sme si vyhrať aspoň set."

Volejbalový sviatok v Humennom. Chemesáci dnes proti talianskej Latine

Zdroj: SVF, humenne.korzar.sk, SITA, 27. 11. 2013

Slovenský volejbalový klub ŠK Chemes Humenné privíta v stredajšom odvetnom stretnutí 2. kola Vyzývacieho pohára na palubovke Mestskej športovej haly v centre Horného Zemplína talianskeho zástupcu Andreoli Latina. V prvom vzájomnom meraní síl, ktoré odohrali v Latine 6. novembra, zvíťazil účastník najvyššej talianskej súťaže A1 hladko 3:0. Duel so začiatkom o 18:00 môžete sledovať live aj na Huste.tv.

Všetkých volejbalových priaznivcov čaká dnes lahôdka. Nielen tých, ktorí bývajú v Humennom. ŠK Chemes Humenné totiž privíta na svojej palubovke v odvete 2. kola Challenge cupu účastníka talianskej Serie A 1 – tím Andreoli Latina. Prvý zápas doma vyhral taliansky favorit 3:0 (13, 18, 21). Zaujímavosťou je, že talianskeho finalistu uplynulého ročníka Pohára CEV z Latiny posilnil po skončení sezóny 2012/2013 slovenský reprezentačný univerzál Peter Michalovič, ktorý predtým pôsobil na klubovej úrovni v českom VK Ostrava. Právo štartu v šestnásťfinále zabezpečí Humenčanom domáce víťazstvo 3:0 alebo výhra 3:1 a následný úspech v zlatom sete hranom do 15 bodov. Ak volejbalisti Latiny získajú v Humennom dva sety, zabezpečia si postup do ďalšej fázy pohárovej súťaže.

S vizitkou megafavorita
Uplynuli dva týždne, Richard Vlkolinský má o súperovi ešte viac informácií, no bez bázne a hany treba povedať… "Naozaj hráme s megafavoritom. Latina je súper, ktorý má vo svojich radoch hráčov z volejbalovo kvalitných krajín, klubov. Našou snahou bude hrať čo najdlhšie, vzdorovať… Ak sa nám podarí zahrať sety tak, ako sme uhrali tretí v Latine, budem spokojný. Ak sa podarí utrhnúť takému súperovi set, bolo by to excelentné. Budem spokojný za každý bod, ktorý získame vo vyrovnanom priebehu,“ mienil Richard Vlkolinský.

Téma koncoviek…
V ostatných dvoch stretnutiach chemesáci doma privítali účastníkov Ligy majstrov. Prehrali dvakrát 0:3, lebo najmä proti Ľubľane nezvládli koncovky setov. Nestraší vašich zverencov už koncovková „nočná mora“? „Nechceme na to hneď tak priamo poukazovať, ale riešiť to rozhodne musíme. I keď Aich/Dob i Ľubľana sú veľmi silní súperi, koncovky rozhodli, že sme neuhrali set, možno v zápase aj bod. S takými súpermi sa dokážeme ťahať, ale koncovku utrhnúť už nie – to je naša slabina. V zmysle rizika, či už hovoríme o podaní, útoku alebo obrane nám rozhodujúci hráči zlyhávajú, čo nie je dobrý znak.Musíme si vyčistiť hlavu už dopredu, lebo náskok s takýmto súperom si jednoducho neudržíte, príde stav 20:20 a potom rozhodujúce lopty. Máme hráčov istej úrovne, ale ak chcú pomýšľať na angažmány v kluboch, ktoré účinkujú práve na úrovni Ligy majstrov, teda nad našou úrovňou, musia aj tieto chvíle zvládať. Ak sa nám to podarí, set získame, súper zneistie. Každému sa môžu roztriasť kolená, poznáme to z minulosti. Ak prehrávame 0:2 na sety, potom už iba musíme, aj pre mňa je to ťažký rébus. Že vás súper ublokuje, stane sa, ale ak mu chybami dávame body, je to zlé. Raz túto sériu koncoviek s veľkými družstvami hráči musia pokoriť, keďže ťažko ju psychicky tréningovo nastoliť, iba zápas to môže preklenúť. Máme ďalšiu príležitosť ťahať tigra za fúzy, nemôžeme hrať s obavou, má to byť o eufórii a radosti, s akým súperom hráme. Musíme si povedať, prečo nie?, “ konštatoval kouč chemesákov.

Pre palubovku i hľadisko
Hľadisko humenskej športovej haly zažilo pohárového súpera z Holandska, Nemecka, Rumunska, Grécka či dvakrát z Francúzska. Talianska Seria A1 však má premiéru. „Vedenie ŠK Chemes odmietlo veľmi atraktívnu ponuku Talianov iba kvôli tomu, aby humenský divák videl extra triedu vo volejbale. Kvalitu Latiny je zbytočné rozpitvávať. Je to na nás, ako dlho udržíme divákov v hľadisku, verím, že to bude dobrý zápas, mrzelo by ma, ak by diváci videli "krátky proces", na druhej strane sa teším na atmosféru, ktorá bude isto búrlivá. Zážitok na palubovke i v hľadisku, “ dodal Richard Vlkolinský.Stredajší zápas v Humennom sa začne o 18.00 h, rozhodovať ho budú Bulhar Čavdar Marev a Ukrajinec Vitalij Paršin. Menej úspešný tím v súčte oboch zápasov sa so súťažou rozlúči, postupujúci si v šestnásťfinále zmeria sily s belgickým klubom Precura Antverpy.