Bravó! Volejbalisti sú najlepším slovenským kolektívom roka 2011!
Filip Hudec, SVF, SITA, 22. 12. 2011
Ocenení v ankete Športovec roka 2011. V strede Richard Nemec. FOTO: SITA.
Rok 2011 sa do kroniky Slovenskej volejbalovej federácie zapíše zlatými písmenami. V ankete Klubu športových redaktorov OVB Športovec roka 2011 sa stala naša mužská reprezentácia najlepším kolektívom roka! Je to obrovské ocenenie za náročnú, ale veľmi úspešnú sezónu. Naši volejbalisti v roku 2011 vyhrali druhýkrát v histórii Európsku ligu, na majstrovstvách Európy skončili na skvelom piatom mieste a dostali sa aj na záverečný turnaj olympijskej kvalifikácie.
Hlasujúci jednoducho nemohli prehliadnuť mimoriadne úspechy, ktoré tím pod vedením talianskeho kormidelníka Emanueleho Zaniniho a v závere roka pod taktovkou jeho nástupcu Štefana Chrtianskeho dosiahol. "Bol to pre nás jednoznačne najúspešnejší rok v ére štátnej samostatnosti,“ potvrdil prezident Slovenskej volejbalovej federácie Ľubor Halanda. V ankete získali naši volejbalisti 254 bodov. Zo 103 hlasovacích lístkov chýbali na jedenástich, 77 novinári ich zaradili na prvé miesto. Druhých hádzanárov zdolali o 119 bodov.
V ankete hlasovalo 103 športových novinárov a výhercov slávnostne ocenili v stredu na galavečeri v novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave. Cenu prevzali prezident Slovenskej volejbalovej reprezentácie Ľubor Halanda a skúsený volejbalista Richard Nemec, momentálne hráč Volley Team UNICEF, ktorý na vyhlásenie prišiel doslova na poslednú chvíľu po prvom zápase semifinále Slovenského pohára proti mestkému rivalovi VKP Bratislava. Priamy prenos zo slávnostného aktu vysielala televízia Markíza.
"Toto víťazstvo v ankete by som chcel venovať legende slovenského volejbalu Bohumilovi Golianovi, ktorý má v týchto chvíľach zdravotné problémy a je v nemocnici. Vždy fandil našim reprezentantom a pravidelne sa zúčastňoval na našich zápasoch," povedal na pódiu pri odovzdávaní ocenenia Halanda. Cenu Ľuborovi Halandovi a zástupcovi hráčov Richardovi Nemcovi odovzdali prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár, vedúci ankety a člen výboru Klubu športových redaktorov SSN Ľubomír Souček a moderátori galavečera "Caezar" Peter Marcin a Adela Banášová.
"Je to super úspech a je to výborná reklama pre volejbal. Veľká vďaka patrí najmä chalanom, ktorí sa o tento úspech zaslúžili. Viem aké to mali náročné. Ďakujem aj trénerom reprezentácie a vedeniu federácie, ktoré nám vytvorilo výborné podmienky, bez ktorých by sme nemohli dosiahnuť také úspechy. Máme výborných hráčov v produktívnom veku a bol som presvedčený, že úspechy musia prísť. Som rád, že som bol na majstrovstvách Európy a že som aspoň trochu pomohol k úspechom," povedal Richard Nemec.
V doterajšej 19-ročnej histórii je to tretie pódiové umiestnenie volejbalovej reprezentácie mužov. V rokoch 2007 a 2008 skončili volejbalisti v ankete na druhom mieste, tento rok sa z prvenstva tešili prvýkrát v histórii! Je to obrovské ocenenie tvrdej a náročnej práce Slovenskej volejbalovej federácie a celého realizačného tímu reprezentácie mužov.
Príprava na reprezentačnú sezónu 2011 sa začala v podstate už koncom minulého roka. Slovenská volejbalová federácia sa rozhodla prvýkrát v histórii zorganizovať záverečný turnaj Final Four Európskej ligy. Dejiskom sa stala košická Steel Aréna. Cieľom bolo vyhrať Európsku ligu a zabojovať v baráži o postup do prestížnejšej Svetovej ligy. Slováci pod vedením bývalého trénera Emanuele Zaniniho vyhrali Európsku ligu, keď v dramatickom a krásnom finále zdolali pred viac ako 4000 divákmi Španielsko 3:2. Stali sa tak prvým dvojnásobným víťazom tejto súťaže v jej osemročnej histórii.
„Chlapci ukázali obrovskú morálnu silu, keď dokázali strhnúť víťazstvo na svoju stranu, hoci prehrávali už 1:2. Rastie nám družstvo silné po každej stránke. Odovzdávať pohár v takejto úžasnej atmosfére a svojmu tímu je nádherné," vravel vtedy bezprostredne po dekorovaní víťazov Ľubor Halanda. „Zmenili sme históriu. Po šiestich rokoch opäť vyhral finálový turnaj domáci tím a sme prvým družstvom, ktoré dvakrát vyhralo Európsku ligu," uvedomoval si veľkosť tohto úspechu vtedajší kapitán tímu Michal Masný.
Tomáš Kmeť si vo východoslovenskej metropole prevzal aj ocenenie pre najužitočnejšieho hráča (MVP) a najlepšieho blokára finálového turnaja, Michala Masného vyhlásili za najlepšieho nahrávača, najlepším liberom bol Roman Ondrušek. „Bol to mimoriadne dôležitý krok. Chlapci získali zdravé sebavedomie. Urobili sme veľmi veľa aj pre propagáciu volejbalu. Pritiahnuť v čase vrcholiacich dovoleniek do haly takú divácku návštevu, aká bola na rozhodujúcom zápase, je veľký úspech,“ vrátil sa k radostným chvíľam prezident SVF. Jedinou škvrnou na úspešnej sezóne je boj o postup do Svetovej ligy. Naši volejbalisti síce v prvom kole baráže zdolali Kanadu v Ottawe 3:1, ale v odvete na tom istom mieste s javorovými listami prehrali 0:3 a sen o štarte v Svetovej lige sa rozplynul.
Reprezentanti museli na dovolenky tento rok zabudnúť. Veď začiatkom septembra ich čakalo vystúpenie na majstrovstvách Európy. V jednoznačne najťažšej skupine základnej fázy so sídlom v Prahe však starému kontinentu vyrazili dych. Najskôr zdolali favorizované Bulharsko 3:2. Mnohí to vtedy chápali ako tradičnú senzáciu na úvod veľkého turnaja. Keď však „zaniniovci“ na druhý deň poslali do šatne aj Nemecko po výsledku 3:1, začalo sa o nich hovoriť ako o čiernom koňovi šampionátu. Svoju spanilú jazdu zavŕšili triumfom nad obhajcami titulu Poliakmi 3:1 a bolo jasné, že už nemôžu skončiť horšie ako na svojom doteraz najúspešnejšom šampionáte v roku 1997 v Holandsku, kde obsadili ôsme miesto. Štvrťfinálová prehra s Poľskom znamenala pre nich stop, ale konečné 5. miesto je vysoko nad všetkými doterajšími úspechmi volejbalistov v dresoch s dvojkrížom na trojvrší.
Prezident SVF Ľubor Halanda počas prejavu na pódiu. Vedľa neho Richard Nemec. FOTO: Filip Hudec.
"Pred šampionátom všetci tvrdili, že po troch zápasoch v základnej skupine pôjdeme domov s prázdnymi vreckami. Nakoniec je z toho historický úspech. To predsa nemôžeme hodnotiť inak ako pozitívne. Ako zastupujúci kapitán musím všetkým chlapcom poďakovať. Hanbu sme si neurobili, predviedli sme volejbal, ktorý sa určite páčil," skomentoval vystúpenie svojho tímu na šampionáte Tomáš Kmeť, ktorý zastúpil na kapitánskom poste zraneného Michala Masného.
„V nesmierne ťažkej konkurencii je to vysoko cenený výsledok. Piate miesto na majstrovstvách Európy je pre nás historickým úspechom. Aj vďaka tomu sme poskočili vo svetovom renkingu už na 27. priečku," s radosťou i správnou dávkou hrdosti hovorí Ľubor Halanda.
Úspešnú sezónu zavŕšili slovenskí volejbalisti už pod trénerským vedením Štefana Chrtianskeho na turnaji olympijskej predkvalifikácie v Poprade. Druhé miesto im zabezpečilo postup na hlavný kvalifikačný turnaj, ktorý sa odohrá v máji budúceho roka v bulharskej Sofii. „Tam bude pre nás obrovským úspechom každé víťazstvo. Budú to také malé majstrovstvá Európy. Veď s výnimkou Ruska a Poľska, ktoré už majú účasť na olympiáde zaistenú, tam budú hrať najlepšie tímy. Do Londýna ide iba celkový víťaz. Či myslím na postup? Je to šialená myšlienka, ale keby tak motyka vystrelila...,“ nedokončil prvý muž slovenského volejbalu. Preňho osobne by to bol fantastický bonus. Veď práve on je vedúcim slovenskej výpravy na Hry XXX. olympiády v Londýne.
Víťazstvo v ankete chápe ako spravodlivé ocenenie úspechov, ktoré mužská reprezentácia v tomto roku dosiahla. „Nebolo by spravodlivé hovoriť teraz o jednotlivcoch. Raz potiahol jeden, inokedy druhý. Volejbal je kolektívny šport. Tam nevyhráva a ani neprehráva jednotlivec, ale celé družstvo. Vďaka patrí všetkým, ktorí sa o úspešnú sezónu zaslúžili. Ak už mám niekoho spomenúť, tak trénera Zaniniho, ktorý za štyri roky svojho pôsobenia pri družstve dokázal tím dotiahnuť k takýmto úspechom. Teraz si chceme užiť svojich desať minút slávy, ale zostať pri tom na zemi. No a potom už budeme robiť všetko pre to, aby sme aj v budúcom roku pokračovali v rozdávaní radosti našim fanúšikom a priaznivcom,“ uzavrel Ľubor Halanda.
Anketa Športovec roka 2011 - výsledky
KOLEKTÍVY
1. VOLEJBALISTI SLOVENSKA 254 bodov
2. HÁDZANÁRI SLOVENSKA 135
3. HLIADKA 3xK1 VODNÝCH SLALOMÁROK (Kaliská, Dukátová, Mannová-Beňušová) 54
4. HOKEJBALISTKY SLOVENSKA 48
5. HLIADKA 3xC1 VODNÝCH SLALOMÁROV (Martikán, Slafkovský, Beňuš) 30
6. DRUŽSTVO STRELKÝŇ NA SKEET (D. Barteková, Stranovská, Zemková) 25
7. ŠTVORKAJAK SLOVENSKA (R. Riszdorfer, M. Riszdorfer, Vlček, Tarr) 22
8. HLIADKA 3xC2 VODNÝCH ZJAZDÁROV (Vala - Slučik, Šutek - Grega, Kunhart - P. Šoška) 21
9. FUTBALISTI SLOVANA BRATISLAVA 16
10. BASKETBALISTKY SLOVENSKA 5
11. KOLKÁRI ŽP ŠPORT PODBREZOVÁ 3
12. HOKEJISTI HC KOŠICE 2
13. HOKEJISTKY SLOVENSKA 1
13. FUTBALISTKY SLOVENSKA 1
13. CURLINGOVÝ TÍM VOZIČKÁROV SLOVENSKA 1
JEDNOTLIVCI
1. Peter a Pavol HOCHSCHORNEROVCI, vodný slalom 884 bodov
2. Zdeno CHÁRA, ľadový hokej 792
3. Peter SAGAN, cestná cyklistika 703
4. Peter GELLE - Erik VLČEK, rýchlostná kanoistika 681
5. Anastasia KUZMINOVÁ, biatlon 441
6. Jana DUKÁTOVÁ, vodný slalom 371
7. Dominika CIBULKOVÁ, tenis 287
8. Zuzana ŠTEFEČEKOVÁ, športová streľba 257
9. Veronika ZUZULOVÁ, zjazdové lyžovanie 230
10. Ľubomír VIŠŇOVSKÝ, ľadový hokej 214
Hlasovalo 103 športových novinárov. Hlasy dostalo 55 jednotlivcov a 15 športových kolektívov. Bodový kľúč - jednotlivci (1. - 10. miesto): 10 - 9 - 8 - 7 - 6 - 5 - 4 - 3 - 2 - 1, kolektívy (1. - 3. miesto): 3 - 2 - 1.